Eenvoudig computeronderhoud

Niveau
Besturingssysteem Windows XP
Publicatiedatum 27 mei 2010
Gewijzigd op 10 januari 2013
Auteur SB
Waardering
(949 stemmen)
Om ervoor te zorgen dat uw computer als een zonnetje blijft lopen, moet u geregeld systeemonderhoud uitvoeren. Dat klinkt misschien een beetje eng, maar dat is het niet. Windows XP heeft enkele programmaatjes die u het werk uit handen nemen. Met een paar muisklikken is uw computer weer helemaal ‘fris’.

Hoe werkt het?

Eenvoudig computeronderhoud bestaat uit:

In dit artikel leest u hoe u dit moet aanpakken. Zowel beginnende als gevorderde computergebruikers kunnen deze handelingen verrichten.

Stap 1: Het Configuratiescherm openen

U kent deze situaties vast wel: u hebt een programma gedownload, maar u gebruikt het eigenlijk helemaal niet. Of u hebt allemaal spelletjes op uw harde schijf staan die u niet meer speelt. In dit soort gevallen is het aan te raden om deze programma’s te verwijderen van uw computer. Dan nemen ze ook geen waardevolle ruimte op uw harde schijf in beslag.

Veel mensen denken dat programma’s verwijderen via de Verkenner gaat. Dat is een foutieve gedachte. Er is maar één juist manier om programma’s te verwijderen, en dat is via het Configuratiescherm. Hieronder leest u hoe dit precies moet.

Let op: programma’s die van de computer verwijderd worden, zijn ook echt weg. Als u later spijt krijgt, is de enige manier om ze terug te krijgen, door het betreffende programma opnieuw te installeren of te downloaden. Denk dus goed na over de programma’s die u verwijdert. Als u niet precies weet wat een bepaald programma doet, laat het dan maar gewoon staan.

  • Druk op de Start-knop > Configuratiescherm. U ziet nu het blauwe venster waar u een categorie kunt kiezen.
    Indien u dit venster niet ziet, moet u aan de linkerkant op Categorieweergave klikken.
  • Dubbelklik op Software.  

 

Stap 2: Overbodige software verwijderen

U ziet nu een alfabetische lijst met alle programma’s die op uw computer aanwezig zijn. U kunt de lijst van boven naar beneden doornemen.

  • Om een programma te verwijderen, klikt u op de naam van dat programma. U ziet dat er nu een nieuwe knop verschijnt met daarop de tekst Verwijderen. Soms staat hier iets anders op, bijvoorbeeld Repareren/Verwijderen. Dat geeft aan wat er zal gebeuren nadat u op die knop klikt.
  • Klik op de knop Verwijderen en volg de instructies. Die verschillen per programma, maar in grote lijnen zult u enkele keren op Volgende of Next moeten klikken. Soms is het nodig om de computer opnieuw op te starten, bijvoorbeeld bij het verwijderen van grote programma’s. Als het programma van uw computer verwijderd is, zal de naam uit de lijst met programma’s verdwijnen.
  • Herhaal dit voor elk programma dat u wilt verwijderen.  

 

Stap 3: Overbodige bestanden zoeken

Elke keer als u uw computer gebruikt, worden er gegevens opgeslagen en veranderd, en programma’s gebruikt. Op den duur kan dit alles de harde schijf vervuilen, waardoor de computer trager gaat werken. Het is raadzaam om enkele keren per jaar de harde schijf op te ruimen. Dat hoeft u niet zelf te doen, daar is een programma voor. U gebruikt het als volgt:

  • Ga naar Start > Alle programma’s.
  • Open Bureau-accessoires  en dan de Systeemwerkset.
  • Selecteer het programma Schijfopruiming.
  • Het programma start automatisch. U ziet een klein venster met de naam Schijfopruiming waarin u ziet dat de computer bezig is.
  • De computer is nu aan het zoeken naar overbodige bestanden. Dat kan eventjes duren, en soms lijkt het net of het programma is vastgelopen. Wacht echter geduldig totdat de computer klaar is met het analyseren van de harde schijf.  

 

Stap 4: De harde schijf opschonen

Na enige tijd is de computer klaar met de analyse van de bestanden. U ziet een nieuw venster verschijnen met de resultaten.

  • Zet vinkjes bij de verschillende categorieën en klik op OK om te beginnen met de opruiming. Windows zal nu zelfstandig de betreffende bestanden weggooien.  

 

Stap 5: De harde schijf analyseren

Op de harde schijf worden al uw programma’s en bestanden opgeslagen. Om de programma's en bestanden op te slaan, zoekt de computer lege plekjes in het geheugen en verspreidt de gegevens over die plekjes. Bij het verwijderen van bestanden en programma's worden die plekjes weer leeggemaakt. Door installatie en verwijdering van bestanden kan de harde schijf teveel losse lege plekken gaan bevatten, waardoor programma’s minder snel openen. Het is dan tijd om de harde schijf te defragmenteren.
Windows zal daarbij de volledige harde schijf nalopen en alle bestanden netjes bij elkaar plaatsen. Als gebruiker merkt u dan dat de computer sneller zal werken. Dit proces neemt doorgaans wel enkele uren tot hele dagen in beslag. Het is verstandig om de computer in die periode niet te gebruiken voor andere zaken.

Zo pakt u het defragmenteren aan:

  • Ga naar Start > Alle programma’s.
  • Open Bureau-accessoires  en dan de Systeemwerkset.
  • Start het programma Schijfdefragmentatie.

Bovenaan ziet u welke harde schijven er aanwezig zijn in uw computer. Onderaan staan de knoppen Analyseren en Defragmenteren.

  • Klik op de knop Analyseren. De computer zal kijken hoeveel geheugen u nog vrij hebt op de computer. Ook dit kan eventjes duren.  

 

Stap 6: De harde schijf defragmenteren

Na enige tijd krijgt u een rapport te zien. U ziet hier het advies om de schijf te defragmenteren.

  • Klik op de knop Defragmenteren om dit proces te starten.

U kunt het proces eventueel onderbreken of stoppen, maar dit wordt niet aanbevolen. Na afloop van de defragmentatie start u de computer opnieuw op en kunt u er weer gewoon op werken.

U ziet het: systeemonderhoud is niet zo moeilijk als u misschien dacht. Iedereen kan het, en uw computer knapt er enorm van op!

Hoe waardeert u dit artikel?

Klik op de sterren om dit artikel te waarderen:
 -/5

Wilt u reageren op het artikel?

Reacties onder artikelen kunnen helaas niet door de redactie van SeniorWeb worden beantwoord.
Wilt u graag antwoord van SeniorWeb, stel uw vraag dan aan PCHulp (bij technische vragen) of aan de Ledenadministratie (bij vragen over het lidmaatschap).

SeniorWeb-leden vinden van dit artikel

avatar
Door fred612 op donderdag 24 januari 2013 om 17:04:
Voor defrag zou ik willen adviseren herstel en controle 4 meer opties te doen
avatar
Door fred612 op donderdag 24 januari 2013 om 17:04:
Voor defrag zou ik willen adviseren herstel en controle 4 meer opties te doen
Door SeniorWeb-lid op woensdag 1 februari 2012 om 11:43:
Ik heb uw advies gevolgd hebt enige software programma's verwijderd en tevens schijfopruiming gedaan.
Door SeniorWeb-lid op zondag 31 juli 2011 om 12:15:
Schijfopruiming: Welke bestanden kan ik verwijderen?
Door SeniorWeb-lid op zondag 31 juli 2011 om 12:14:
Schijfopruiming: Welke bestanden kan ik verwijderen?
avatar
Door Hen096 op donderdag 26 mei 2011 om 11:26:
Ik vind het verwijderen van overbodige software altijd gevaarlijk want hoe weet ik welke software overbodig is.Ik doe het dus nooit. MVG.C.Hendriks.
Door Rossel op maandag 25 april 2011 om 13:48:
Mijn computer is 5 jaar oud en is verschrikkelijk traag.Bovenstaande heb ik allemaal uitgevoerd, maar de pc is niet sneller geworden. Het advies van KPN was alles eraf halen en windows weer opnieuw installeren. Maar hoe doe ik dat en de pc-beveiliging van Norton is er dan ook af.Ik heb wel de productsleutel van gevonden. Graag uw bijstand in deze. Met vriendelijke groet, Anneke Rossel
Door marian24 op woensdag 16 maart 2011 om 11:50:
Het zal wel aan mij liggen, maar nadat ik alles volgens bovenstaande lijst met veel moeite had gedaan, was de PC nog veel trager!! Arie
Door marian24 op woensdag 16 maart 2011 om 11:44:
Het zal wel aan mij liggen, maar nadat ik alles volgens bovenstaande lijst met veel moeite had gedaan, was de PC nog veel trager!! Arie
Door SeniorWeb-lid op maandag 27 december 2010 om 21:06:
27-12=2010 Ik heb mijn PC helemaal opgeschoond dank het Senioren Web ik zal nu veel meer in de Enter boeken gaan werken [ik was altijd bang dat ik het niet kon klaren ben erg blij met het Senioren Web Christ Bolwerk uit Heesch
Door bravia op zondag 5 december 2010 om 11:20:
dit is voor ouderemensen zoals ik 77 een prachtige uitkomst ik ben vergeet achtig nu pak ik de uitdraaien erbij en kan weer verder grandioos hartelijk dank en hoop op meer groetend A.Brugge 285941
Door SeniorWeb-lid op maandag 29 november 2010 om 09:06:
goed artikel makkelijk te volgen
Door SeniorWeb-lid op zondag 28 november 2010 om 16:49:
TDit is een heel duidelijk voorbeeld voor het onderhoud van mijn computer, ik wilde het graag in zijn geheel uitprinten, zodat ik het regelmatig kan gebruiken, en door kan lezen terwijl ik bezig ben, helaas krijg ik alleen de errste pagina uitgeprint, ik maak hierbij een fout, maar kom er niet achter welke, lahidma;lidnr 279801
avatar
Door zwollenaar op vrijdag 26 november 2010 om 23:08:
Ik vind alles goed uitgelegt op jullie site.Sla het meestal ook op als ik het dan weer nodig ben en ik weet het even niet meer kan ik het gemakkelijk terug lezen.Ik gebruil ook de CCcleaner die is wat sneller.Bij schrijfopruiming raak je echt niet je Favorieten kwijt.
Door SeniorWeb-lid op vrijdag 26 november 2010 om 21:54:
Ik vindt het heel goed en duidelijk uitgelegd.Als je het programma goed leest en op volgt,dan is het goed te doen.Er is ook nog een ander programma die het goed doet,nl.CCleaner.Die kun je gratis down loaden van het internet.
avatar
Door Hen096 op vrijdag 26 november 2010 om 10:38:
L.S. Ik durf niet zo maar overbodige software te verwijderen want hoe weet ik wat overbodig is.Wat zeggen mij namen. Ook bij scijfopruiming aarzel ik altijd,ben bang al mijn favorieten kwijt te raken.
Door SeniorWeb-lid op vrijdag 26 november 2010 om 00:41:
Als ik een email ontvangen heb,dan is het mogelijk om bepaalde teksten aan te klokken om hierover speciaal uitleg over te krijgen. Ook om een nieuwsbrief af te melden dan loopt de computer vast. Wat kan ik hieraan doen,is er een of andere instelling niet goed?? In afwachting van u bericht/ M.Vr.Groet
avatar
Door John68 op donderdag 25 november 2010 om 22:37:
Fijne uitleg voor mensen die niet al te veelvan een computer weten.( zoals ik ) Hartelijk dank voor deze uitleg. Vriendelijke groeten, J.J.v.Wilgenburg
Door SeniorWeb-lid op donderdag 25 november 2010 om 20:37:
Vind het moeilijk vinden wat ik aan software kan verwijderen en wat ik nodig heb voor een goed werkende computer.
Door SeniorWeb-lid op donderdag 25 november 2010 om 17:25:
Ik heb uit ENTER het programa Auslogics Disk Defrag geprobeerd en dat werkt prima. Is dt voldoende?
Door SeniorWeb-lid op donderdag 25 november 2010 om 17:21:
luid en duidelijke uiteenzetting. ga zo door
Door lumina op donderdag 25 november 2010 om 16:30:
Na verloop van tijd,vergeet ik altijd ,hoe ik ook alweer op moet schonen. Ik ben dus heel blij met dit artikel en heb alles weer gedaan! BEDANKT Greetje van Gelder
Door SeniorWeb-lid op dinsdag 16 november 2010 om 21:44:
Bij schijfopruiming staat dat je aan moet vinken welke programma's je verwijderd wilt hebben. Dat is duidelijk maar hoe weet ik wat ik veilig kan verwijderen ? Kan ik bv.Bestanden met geheugendump na syste...... veilig verwijderen ? ik kan dat nergens terugvinden
Door c75e63 op dinsdag 2 november 2010 om 16:20:
Ik heb alles gedaan wad hier boven stond. Maar mijn computer blijft traag. Wad kan ik nog meer doen. Het is een ACER ONE mini met Windows XP Kan ik hier ook Windows 7 op zetten.
Door willem op woensdag 20 oktober 2010 om 15:25:
Ik vind dit een zeer goed en duidelijk artikel. Met een beetje goede wil en vindingrijkheid kom je er best uit.Ik heb het artikel uitgeprint met "print"helemaal onder aan de bladzijde. Nu kan ik het van tevoren eerst goed bekijken voor ik begin. Prima !!!!! Guillaume
Door whhsteskens op donderdag 23 september 2010 om 23:29:
PRIMA ARTIKELEN
Door nelanav op dinsdag 14 september 2010 om 12:21:
zelfs voor mij als super computer-leek is de uitleg duidelijk en begrijpbaar.
Door Hon685 op vrijdag 10 september 2010 om 15:12:
Ik vind dat zulke uitleg erg nuttig zijn voor ouderen .Bedankt hier over
Door wr4hhsjh op vrijdag 27 augustus 2010 om 17:24:
er zijn ook programma,s die je niet verwijderd krijgt, wat is daar de rede van
Door SeniorWeb-lid op donderdag 26 augustus 2010 om 18:55:
Er staat niet bij wat je aanmoet vinken bij schijfopruiming. Dus heb ik alles wat er stond maar aangevinkt. Hopelijk is dat juist!?!
Door SeniorWeb-lid op vrijdag 20 augustus 2010 om 20:20:
prima artikel,zonder deze aanwijzingen zou ik het nit andurven. c.helders
Door SeniorWeb-lid op woensdag 18 augustus 2010 om 13:50:
Op mijn computer is de map systeemwerkset leeg, zodat ik geen gebruik kan maken van schijfopruiming en schijfdefragmentatie. Hoe kan ik de schijf toch schoonmaken? J. van Wingerden
Door JASTRO op woensdag 18 augustus 2010 om 10:48:
In een artikel van PCplus december 2008 staat dat er na verwijderen van een programma storende resten zoals tijdelijke bestanden en instellingen overblijven. Deze zou je kunnen verwijderen via Revo Uninstaller (revouninstaller.com). Is dit progamma nuttig en voor eenvoudige gebruikers geschikt?? Afz. JASTRO lidnr.258879
Door SeniorWeb-lid op maandag 16 augustus 2010 om 18:48:
Lidnummer 230579 uit Borger op 16 augustus 2010 De werkwijze zoals beschreven onder stap nummer 5 en 6 is door SeniorWeb enige tijd geleden afgeraden, omdat daar minder goede ervaringen mee zouden zijn. In plaats daarvan werd aanbevolen het programma Auslogics Disk Defrag te douwnloaden en te gebruiken. Laatst genoemd programma gebruik ik nu dan ook.
Door ivries9 op maandag 16 augustus 2010 om 15:35:
Ik vraag mij af of er niet meer moet gebeuren dan het bovenstaande. Ik doe ook nog CCleaner en Schijf controleren. Verder doe ik Scannen van bestanden m.b.v. de virusscanner van Norman, Malwarebytes. Ik vind het veel gedoe vooral omdat al deze programma's lang duren. En hoe vaak moet het?
Door zirkoon04 op maandag 16 augustus 2010 om 11:54:
Helaas lukt het ook bij dit artikel niet om te printen, tevens wordt je na elke handeling automatisch uitgelogd ondanks het vinkje bij ingelogd blijven ?? Na het artikel geselesteerd te hebben en opgeslagen in een wordbestand blijkt de tekst anders te zijn en niet volledeg ??
Door zirkoon04 op maandag 16 augustus 2010 om 11:43:
Helaas lukt het ook bij dit artikel niet om te printen, tevens wordt je na elke handeling automatisch uitgelogd ondanks het vinkje bij ingelogd blijven ??
Door SeniorWeb-lid op zaterdag 14 augustus 2010 om 21:39:
Defragmenteren gaat veel sneller met het gratis programma Auslogics Disk Defrag. Piethein.
Door SeniorWeb-lid op zaterdag 14 augustus 2010 om 21:38:
Defragmenteren gaat veel sneller met het gratis programma Auslogics Disk Defrag. Piethein.
Door SeniorWeb-lid op zaterdag 14 augustus 2010 om 13:26:
Ik vind dat je bij de schijfopruiming te weinig ziet wat je aan moet vinken. Er staan er maar 4 bij het voorbeeld en de rest weet je niet Je kan zo ook verkeerde aanvinken Dit zou beter moeten Nel
Door SeniorWeb-lid op vrijdag 13 augustus 2010 om 22:24:
hoe weet je of er geen goede bestanden weg gegooid worden want je weet zelf niet wat wel en niet bij elkaar hoor vooral bij schijfopruiming moet je vinken of niet want er staan al heel wat vinkjes bij de namen kun je die dan gewoon verwijderen zondder problemen te krijgen
Door SeniorWeb-lid op vrijdag 13 augustus 2010 om 21:26:
Ik kan met dit programma niet uit te voeten omdat het niet stap voor stap aangeeft wat er gedaan moet worden.Overbodige software verwijderen is niet zo eenvoudig en bovendien weet je bijna nooit wat de inhoud van de meeste software is en of je dit probleemloos kunt missen. VrGr, Herman Schepers
Door 01pieter op vrijdag 13 augustus 2010 om 17:10:
Snellere m,anier via Disk defrag. Echterw el enigszins omslachtig en oppassen voor commerciële activiteiten.
Door Motorwybe op vrijdag 13 augustus 2010 om 15:11:
Helder en goeie reminder! Ga meteen aan de slag.Wyb Mylius.
Door Motorwybe op vrijdag 13 augustus 2010 om 15:10:
Helder en goeie reminder! Ga meteen aan de slag.Wyb Mylius.
avatar
Door eroktame op vrijdag 13 augustus 2010 om 13:41:
Ik ben er weer eens aan herinnerd om mijn schijven te defragmeren. Hopelijk start mijn computer weer sneller op! Ondanks diverse programma's zoals PC filter pro (gekocht dus!) blijft mijn pc een slow starter
Door SeniorWeb-lid op vrijdag 13 augustus 2010 om 13:25:
Voor Leo. De mensen van Spamfighter hebben een gratis tool die je PC scant op fouten en deze waar nodig aanpast. Ook gaat Slow PC-Fighter door je register heen om deze schoon en stabiel te houden. Vaak komt het ook doordat er meer dan een virusscanner is geïnstalleerd. Voor J. Melis Ga naar de knop bestand en klik op afdrukvoorbeeld, (of meteen op afdrukken) kies de pagina die je wilt afdrukken als je niet de gehele site wilt afdrukken. Voor See883 en verder iedereen; Overbodige software verwijderen is niet zo simpel als hier wordt aangegeven zeker niet als je angst hebt dat je iets verwijderd wat je nodig hebt of niet weet wat overbodig is. Jammer dat er niet bijstaat dat als je op de knop verwijderen klikt de software niet meteen verdwijnt maar er ook nog een scherm komt waarop wordt aangegeven hoe vaak je de software hebt gebruikt en wanneer voor het laatst. Bovendien kun je het altijd nog annuleren. Agenmart
Door SeniorWeb-lid op vrijdag 13 augustus 2010 om 11:40:
Mijn computer is traag wanneer ik een bestand wil openen. Het openen van een bestand gaat soms snel, maar meestal traag, hierbij komt het dat ik twee of driekeer ga klikken met de muis met gevolg de computer slaat dicht en moet afsluiten en opnieuw starten. Hopelijkj helpt dit programma mij uit die zorg. Met vr.gr Leo
Door 276144 op vrijdag 13 augustus 2010 om 11:18:
Een mooie tip en ik was er weer aan toe,prima, ger
Door SeniorWeb-lid op vrijdag 13 augustus 2010 om 10:56:
Helder en duidelijk
Door SeniorWeb-lid op vrijdag 13 augustus 2010 om 08:29:
Jammer dat je met de PRINT knop niet uit kan printen en op de site van Senior web is hij niet te vinden. J.Melis
Door singlion op vrijdag 13 augustus 2010 om 00:28:
Ik gebruik regelmatig het programma CCleaner en daarna het register en daarna defragmenteer ik. Op dit moment is mijn PC net "stroop" . Ik ben wel een bewaarderig type!!!!! vr. groet
Door piethelle op donderdag 12 augustus 2010 om 10:46:
de meneer van 11 augustus heeft gelijk .kan u daar niets aan doen aldat kan heel graag .al vast bedankt afz piet
Door SeniorWeb-lid op woensdag 11 augustus 2010 om 21:29:
Dit verhaal begrijp ik en kan het ook uitvoeren maar het lukt mij niet om het uit te printen zodat ik het later nog eens kan gebruiken en niet steeds weer op de computer moet lezen.Wat doe ik fout,
Door see883 op maandag 9 augustus 2010 om 20:42:
zeer waarde vol, zo blijft de computer optimaal fungtioneren en voorkomt veel computer leed, graag meer van eeze uileg, want als beginner durf je dit vaak niet m. vr. gr. See883
Door see883 op maandag 9 augustus 2010 om 20:40:
zeer waarde vol, zo blijft de computer optimaal fungtioneren en voorkomt veel computer leed, graag meer van eeze uileg, want als beginner durf je dit vaak niet m. vr. gr. See883
avatar
Door ats44521 op zondag 8 augustus 2010 om 16:13:
Door deze uitleg ,ga ik het steeds beter begrijpen !!
Door eij762 op zondag 8 augustus 2010 om 09:23:
uitstekend
avatar
Door Gerabs op zaterdag 7 augustus 2010 om 14:38:
Heel handig vooral als de PC ouder wordt en nukken krijgt, dan is het de manier om hem draiende tehouden. Gerabs
Door SeniorWeb-lid op woensdag 21 juli 2010 om 18:47:
vind het een goed programma leer er weer van
Door SeniorWeb-lid op zondag 20 juni 2010 om 11:17:
Héél Fijn Programma,,, maar waar is de link om het te downloaden??? Groeten, Karel
Toon maximaal reacties per pagina.
Eerste Vorige
Pagina van
Volgende Laatste