Slim scrollen op de Mac
Wie een computer of laptop heeft, ontkomt niet aan scrollen. Welke manieren van scrollen zijn er op de Mac?
Wat is scrollen?
Of het nu om een tekstdocument gaat, een Excel-bestand of een internetpagina: we zien vaak niet alle informatie tegelijk in beeld. Daarom kun je op de computer scrollen. Je rolt dan als het ware door het venster, naar beneden of omhoog. Dat kan bij de Mac op allerlei manieren. Bijvoorbeeld via de muis, via een schuifbalk of op laptops via het trackpad.
Scrollen met de muis
Veel muizen hebben een scrolwiel. Maar Apple levert bij een Mac standaard de Magic Mouse (Nederlands: magische muis); een muis zonder fysiek scrolwiel. Toch is scrollen met deze muis gewoon mogelijk. Veeg met één vinger omhoog of omlaag over de muis en de pagina volgt die beweging. Veegt u dus met een vinger omhoog, dan schuift de informatie op het scherm ook omhoog. Soms moet u daar nog wel een instelling voor aanpassen. Er zijn overigens nog meer instellingen, bijvoorbeeld voor het naar links en rechts scrollen in een venster.
Instellingen voor scrollen met muis
Geef zo uw scrolvoorkeuren met de muis aan:
- Klik linksboven op het Apple-logo > Systeemvoorkeuren > Muis.
- Het menu met instellingen voor de muis opent. De scrolinstellingen zijn verdeeld over de tabbladen 'Scrollen en zoomen' en 'Meer gebaren' ('Meer bewegingen' in macOS 10.14 Mojave of lager). Klik op de tabbladen om de instellingen te controleren.
- De instellingen hebben meestal al een vinkje, en zijn dan ingeschakeld. Klik eventueel op het vinkje voor een optie om de functie uit te schakelen. Deze functies komt u tegen:
- Scrolrichting: natuurlijk
Veeg met één vinger omhoog of omlaag over de muis en de pagina volgt die beweging. - Vegen tussen pagina’s
Veeg met één vinger naar links of rechts over de muis om opzij te scrollen of tussen pagina’s te bladeren. Dit is bijvoorbeeld handig in een pdf of tekstdocument. - Vegen tussen apps in schermvullende weergave
Veeg met twee vingers naar links of rechts over de muis om van het ene programma naar het andere te gaan. Dit kan wanneermeerdere vensters schermvullend zijn (als ze het hele scherm in beslag nemen).
- Scrolrichting: natuurlijk
Scrollen met het trackpad
Laptops van Apple, MacBooks genaamd, hebben een ingebouwd trackpad waarmee gebruikers kunnen scrollen. Een trackpad, ook wel touchpad genoemd, is een aanrakingsgevoelig oppervlak. Het zit vaak onder het toetsenbord. Scrollen met het trackpad is vrij eenvoudig. Veeg met twee vingers omhoog of omlaag over het trackpad en de pagina volgt de beweging. Veegt u dus omhoog, dan schuift de informatie op het scherm ook omhoog. Soms moet u daar nog wel een instelling voor aanpassen. Er zijn overigens nog meer instellingen, bijvoorbeeld voor het naar links en rechts scrollen in een venster.
Instellingen voor scrollen met trackpad
Geef zo uw scrolvoorkeuren met het trackpad aan:
- Klik linksboven op het Apple-logo> Systeemvoorkeuren > Trackpad.
- Het menu met instellingen voor het trackpad opent. De scrolinstellingen zijn verdeeld over de tabbladen 'Scrollen en zoomen' en 'Meer gebaren' ('Meer bewegingen' in macOS 10.14 Mojave of lager). Klik op de tabbladen om de instellingen te controleren.
- De instellingen hebben meestal al een vinkje, en zijn dan ingeschakeld. Klik eventueel op het vinkje voor een optie om de functie uit te schakelen. Deze functies komt u tegen:
- Scrolrichting: natuurlijk
Veeg met twee vingers omhoog of omlaag over het trackpad en de pagina volgt de beweging. - Vegen tussen pagina’s
Veeg met twee vingers naar links of rechts over het trackpad om opzij te scrollen of tussen pagina’s te bladeren. Dit is bijvoorbeeld handig in een pdf of tekstdocument. - Vegen tussen schermvullende apps
Veeg met vier vingers naar links of rechts over het trackpad om van het ene programma naar het andere te gaan. Dit kan wanneer meerdere programma’s schermvullend zijn (als ze het hele scherm in beslag nemen). Op sommige MacBooks moet dit met drie vingers, in plaats van vier. Onder de optie staat met hoeveel vingers het op het apparaat wordt gedaan.
- Scrolrichting: natuurlijk
Scrollen met de schuifbalk
Scrollen kan ook met de schuifbalken aan de zij- en onderkant van de vensters. Die balken komen standaard pas in beeld als de gebruiker de muis beweegt of met de vingers over het trackpad gaat. Maar er is ook een instelling die deze balken altijd zichtbaar maakt. Scrollen met de schuifbalk werkt zo:
- Beweeg de muisaanwijzer naar de schuifbalk aan de onder- of zijkant van het venster.
- Klik op de schuifbalk en houd de muisknop ingedrukt.
- Beweeg de muisaanwijzer naar onderen of boven (of naar links of rechts bij de schuifbalk onderaan het venster ) om te scrollen door het venster.
Instellingen voor scrollen schuifbalken
Stel zo in wanneer de schuifbalk in beeld moet komen:
- Klik bovenaan het scherm op het Apple-logo > Systeemvoorkeuren > Algemeen.
- Zet bij 'Toon schuifbalken' een vinkje bij een van de opties:
- Automatisch op basis van muis of trackpad
De schuifbalk verschijnt als iemand de muis beweegt of met zijn vingers over het trackpad gaat. - Tijdens scrollen
De schuifbalk verschijnt zodra de gebruiker scrolt. - Altijd
De schuifbalk is altijd in beeld.
- Automatisch op basis van muis of trackpad
Scrolsnelheid aanpassen
Gaat het scrollen te snel of juist te langzaam? Pas de scrolsnelheid aan.
- Klik rechtsboven op het Apple-logo> Systeemvoorkeuren > Toegankelijkheid.
- Klik op Aanwijzerbediening.
- Klik op Muisopties of Trackpadopties.
- Verschuif de wijzer op de schuifbalk richting 'Langzaam' of 'Snel' om de snelheid aan te passen.
- Klik op Ok.